Všeobecné informácie o produkte/produktoch:

Bohatstvo Novohradu pre mňa predstavuje HLINA. Nachádzajú sa tu bohaté ložiská keramických ílov a hlín. To vedeli už naši predkovia, a preto hrnčiarstvo bolo kedysi rozšírené remeslo. Postupne však keramické výrobky nahradili smaltované, a hrnčiarstvo pomaly upadalo. V súčasnosti sa hrnčiarstvu venuje len pár zanietených jednotlivcov a nadšencov.

 Hlina - tvárny, poddajný a hlavne prírodný materiál sa po výpale stáva pevným. Zmení svoju farbu, štruktúru, stav. Tento proces ma neustále fascinuje a napĺňa radosťou. Moment prekvapenia pri vyberaní výrobkov z pece je okúzľujúci, ktorý  keramici  zažívajú neustále. Ide o hotový zázrak.

Výrobky modelujem ručne alebo pomocou hrnčiarskeho kruhu. Inšpiráciu čerpám z motívov haličskej hrnčiny, ako je napr. vlnovka, rozmarín, tulipán, astra ....

Pri výrobe brošní a náušníc často používam techniku sgrafito. Ďalším inšpiračným zdrojom sú vzory z  políchnianskych kraslíc, ktoré preškrabávam cez vrstvu engoby.

 Informácie o výrobcovi:

Hlina ma fascinuje od základnej školy. Prvý krát som z nej modelovala na ZUŠ v Lučenci a odvtedy ma prenasledujeJ.

Moje ďalšie kroky smerovali na strednú a a ďalej na vysokú školu so zameraním na keramiku.

V súčasnosti pracujem v Novohradskom osvetovom stredisku v Lučenci, v dielni ľudových remesiel a súčasných techník DIELNIČKA, kde vediem tvorivé dielne pre žiakov aj pre dospelých. Tvorivá práca ma napĺňa a som nesmierne vďačná, že môžem robiť to, čo mi je srdcu blízke.

 Predajné miesto:
Priamo u výrobcu po predchádzajúcej dohode.

FB: kde ma nájdete pod menom: Eva Srnikova

Mili obchodík, Lučenec

Manufolktúra v Zlatej uličke, Lučenec

Karpaty Slovakia s.r.o., Lučenec

Dielo Daniela, Lučenec

 

© Copyright produktnovohrad