Janka Sláviková

Krížiková výšivka aplikovaná na rôznych materiáloch

Vzory z novohradských kabaníc aplikované na rôznych odevných výrobkoch

Janka Sláviková je od roku 2014 majiteľka "sekáčika" - Mili obchodík, ktorého názov je aj jej vlastnou značkou. Venuje sa v ňom tvorbe "recyklovaného folklóru" a uprecyklácii. Rada spája súčasný odev s ľudovými prvkami. Cení si naše tradície, šikovné ruky, obdivuhodnú tvorivosť a nápady našich starých materí, pričom sú tieto kúsky (či už oblečenie alebo doplnky) určené na každodenné nosenie. Dáva nového ducha už starým kusom oblečenia, alebo ho pretvorí na úplne niečo iné :D. Okrem toho vyšíva a pečie z "fimo" hmoty (náušničky, prstene, náhrdelníky, či tabuľky na dvere). Spája rôzne materiály a techniky v dokonalý celok. Je to srdečná osôbka s vynikajúcim citom pre detail a krásu. Dokáže vytvárať úplné drobotinky - v ornamentoch, či naozaj malinkých detailoch, ktoré robia jej diela hravými a úplnými.

K tvorbe priúča aj detičky, či "dospelákov" vďaka organizovaniu kreatívnych kurzov a tvorivých dielní priamo v obchodíku, alebo (pokiaľ to počasie dovolí) na kúzelnom dvore pred ním. 

 Drevené náušnice a prívesky sú vyšívané krížikovým stehom. Ornamenty na nich pochádzajú z Leštianskeho kroja (z oplecka, rukávcov, či čepca). Obec Lešť patrí do oblasti historického Novohradu a zanikla v 50-tych rokoch minulého storočia. Na vyšívanie sú použité farebné mulinky. Najčastejšou farebnou kombináciou sú variácie bielej, modrej a červenej, no podľa želania zákazníka sa dajú nakombinovať rôzne farby.

 Originálne tašky sú vytvorené zo starých a nepotrebných "riflí", čím sú šetrné k našej prírode. Vycifrované ručne vyšívanou krížikovou výšivkou s autentickým ornamentom z čepca pochádzajúceho z oblasti historického Novohradu (obci Lešť). Dozdobené čipkou, či hadovkou. Priestranné kabelky sú zhotovené, najčastejšie, s jedným vnútorným a druhým vonkajším vreckom na zips a jedným otvoreným vnútorným vreckom. Ľudové vzory vyšívané "krížikom" z oblasti Novohradu, chce Janka do budúcnosti použiť aj na rôzny iný textil a odevy ako napríklad výšivku na košeli, či sukni, šatách. Veď fantázii sa medze nekladú.     

„Šiť, vyšívať a iné ručné práce sú súčasťou jej života od detstva. Tvorba jej dáva voľnosť, možnosť vyjadriť sa, zhmotniť jej predstavy, vzdať úctu našim tradíciám a vlastnými rukami priestor na vytvorenie niečoho jedinečného, v čom je kúsok z nej. Je to pre ňu prirodzené ako dýchanie.

Najrôznejšie druhy oblečenia, ručne šité tašky, batohy, kabelky, či nezameniteľné a „trochu iné ľadvinky“ zdobí vzormi z mužských kožených kabaníc/kožúškov z Leštianskeho kroja. Na textil ich aplikuje unikátnou technikou. Cik-cak stehom našíva požadovaný ľudový ornament a následne ho docifruje ručnou výšivkou. Tie tvorí prevažne z vlny na rifľovinu, jej obľúbený materiál.“

Predajné miesto:
Kamenný obchod - Mili obchodík (T.G.Masaryka 15, Lučenec).

Ďalšie predajné miesta:

Môžete ju kontaktovať priamo cez FB - nájdete ju pod menom: Mili obchodik (https://www.facebook.com/miliobchodik/), alebo na internetovej stránke: www.sashe.sk - kde je uvedená pod menom: MiliJanka (www.sashe.sk/MiliJanka).

Tiež ambulantný predaj - rôzne trhy a jarmoky.

© Copyright produktnovohrad