Nadežda Knapeková                Ľudové výšivky z Novohradu vyšívané krivou ihlou

 

Vyšívaniu krivou ihlou sa venujem asi dva roky, hoci vyšívať ma naučila starká, keď som bola malé dievča. Vždy mala čosi rozvyšívané a rám s natiahnutým  obrúskom som u nej vídala denne v kuchyni opretý pri okne. Moja dedinka Ábelová nezadržiteľne pomaly, ale isto vymiera. A tak keď moja mladšia sestra Janka Čerepová, autorka knihy „Akoby ho anjeli šili“, ktorá sa venuje výskumu a dokumentovaniu kroja, tradícií a zvykov  Ábelovej, Nedelišta a Madačky, prišla za mnou, aby sme tradíciu šitia krivou ihlou ešte aspoň chvíľu udržali, s radosťou som súhlasila. Pooprašovali sme rámy z padlášov, pozbierali perlovky, krivé ihly a pustili sme sa vyšívať.

Plátená nástenka – vyšívané plátené nástenky kedysi zdobili zväčša kuchyne. Vyšívali sa krivou ihlou, plným stehom alebo krížikovou technikou.  Viseli na stene pri stojane s umývadlom, nad sporákom alebo nad lavičkou s vedrami s vodou. V 50 – tych rokoch boli takmer štandardným vybavením domácností. Už ako deti sme ich mali stále na očiach a čítali sme si ich dookola. Prvé nástenky sa objavili v 15. a 16. storočí v panských domoch. Postupne sa rozšírili aj do meštiackych a sedliackych domov. Odzrkadľovali morálne hodnoty bežných ľudí. Motívy boli najčastejšie náboženské. Vydaté ženy preferovali mvravopočestné riekanky, dievčatá ľúbostné texty s kvetinovými vzormi. Pre niekoho to možno predstavuje len gýč, ale pre nás je to naše detstvo a spomienky.

Dekoratívny vankúš – tieto zdobili v minulosti parádne chyže /obývačky/, kde sa veľmi nechodievalo a vankúš bol skôr na parádu ako pod hlavu. Vzory sa prenesú pomocou prekresľovacieho papiera na látku. V súčasnosti aj v minulosti sa predkresľovali rôzne kvety nar. ruže, tulipány, fialky, nezábudky, konvalinky, rôzne lístočky, srdiečka a iné. Niektoré boli zdobené so starými geometrickými tvarmi, iné zase zobrazovali zvieratá ako napr. jelene, holúbky, zajace.

Vyšívaný opasok – bol súčasťou kroja, po ábelovsky krajec. Využitie má aj v súčasnej móde ako doplnok napr. jednofarebných šiat, ktoré krásne zvýrazní a vyzdvihne. Snažím sa zachovávať pôvodnú skladbu farieb a vzorov tak, ako boli v minulosti vyšívané v ľudovom odeve. Pri pohľade naň môže okolie rozoznávať odkiaľ pochádza, čím sa pozdvihuje bohatosť a krása Novohradu.

Predajné miesto:
Priamo u výrobcu po dohode. Predajné trhy, jarmoky, výstavy.

© Copyright produktnovohrad