Aktuálne informácie

 

 

Podpora regionálnych producentov v roku 2020

Blíži sa koniec roka 2020, kedy združenie Región Neogradiensis, z. p. o., ktoré je koordinátorom regionálneho značenia v Novohrade, môže bilancovať a vyhodnotiť možnosti podpory regionálnych producentov v tomto epidémiou zaťaženom roku. Projekt Regionálneho značenia v Novohrade každoročne podporuje BBSK finančnou dotáciou, v tomto roku to bola suma 4560,- €.

Začiatkom roka dokázalo združenie zorganizovať v spolupráci s mestom Lučenec, OC Galéria v Lučenci veľkú 2-dňovú predajnú výstavu regionálnych produktov Novohradu a BB kraja, kde boli zastúpení regionálni producenti z Hontu, Podpoľania, Gemer-Malohontu, Horehronia a Pohronia. V letných mesiacoch sa výrobcovia a remeselníci mohli prezentovať na Folklórnych dňoch mesta Lučenec a na Regionálnych trhoch spojených s Chovateľskou burzou na Mestskej tržnici. Návštevníci podujatí mohli vďaka finančnej dotácii sledovať aj ukážky remesiel napr. tkanie na krosnách, pradenie na kolovrátku, vyšívanie a pod..

Združenie vďaka finančnej podpore zakúpilo 3 ks drevených remeselných stánkov.V spolupráci s mestom Lučenec boli stánky umiestnené vo vonkajších priestoroch Mestskej tržnice, kde slúžia na predaj lokálnych produktov z celého Novohradu. Tento priestor umožní spotrebiteľom odlíšiť domáce produkty od konkurenčných, predávaných mnohokrát sprostredkovane.

Dva drevené predajné stánky zakúpené vďaka finančnej dotácie BBSK v minulých rokoch umožnilo mesto Lučenec v decembri umiestniť k Námestiu republiky (za budovou YMCA) v priestore určenom pre ambulantný predaj. Pre remeselníkov a výrobcov sme vytvorili aspoň malý priestor s možnosťou predaja ich remeselných produktov pred Vianocami.

Koncom roka vďaka finančnej dotácii bolo možné vytvoriť interaktívnu mapu s regionálnymi produktmi, ktorá je zverejnená na webovej stránke www.produktnovohrad.sk. Na webovej stránke sa prezentujú aj rôzne remeslá z regiónu. V rámci aktivít bol doplnený a aktualizovaný Katalóg regionálnych produktov, ktorý k dnešnému dňu obsahuje 76 výrobkov. V decembri vďaka sponzorom realizuje združenie súťaž „Novohradský adventný kalendár“, prostredníctvom ktorej podporí ťažko skúšaných remeselníkov a výrobcov a zároveň poteší spotrebiteľov, ktorí si u nich zakúpili regionálne produkty.

 

Výzva pre lokálnych farmárov a poľnohospodárov

Banskobystrický samosprávny kraj zverejnil výzvu pre lokálnych farmárov a poľnohospodárov v hodnote 3 500 000 €. Kraj nakupuje potraviny pre desiatky škôl a zariadení sociálnych služieb. Ich cieľom je zásobovať tieto zariadenia lokálnymi produktami od našich farmárov. Kraj potrebuje pokryť dodávku 4 000 000 kilogramov potravín ročne.

Pozrite sa, aké potraviny a v akých objemoch krajské organizácie obstarávajú a prečítajte si návod, ako si založiť sociálny podnik a ako sa stať ich dodávateľom potravín v brožúre Sociálne podnikanie v Banskobystrickom samosprávnom kraji na stránkach BBSK.

„Radi vám aj priamo pomôžeme so založením sociálneho podniku, keďže sami už máme túto skúsenosť a odpovieme na všetky otázky, neváhajte nás preto kontaktovať. Vyplňte formulár a my sa vám ozveme,“ uvádza BBSK na svojej stránke s tým, že je pripravený ponúkať začínajúcim farmárom poradenstvo v tejto oblasti.

Banskobystrický samosprávny kraj v rámci okresu Lučenec ročne obstaráva 458 000 kilogramov potravín. Lučenec kraju dodáva najmä vajcia, zemiaky a mlieko. Celková hodnota zákazky v okrese Lučenec predstavuje približne 365 000 €.

Viac informácií o zákazke a prihlasovací formulár nájdete na stránke https://www.bbsk.sk/výzva.aspx

 
 
 

Remeselníci s regionálnou značkou Novohrad na podujatí

Ukážky remesiel:

 Nadežda Knapeková - ľudové výšivky z Novohradu

Bc. Jana Čerepová - novohradské výšivky krivou ihlovu,

Tradičné novohradské party, čepce, venčeky

Veronika Honea - textilné a dekoratívne predmety zdobené novohradským vzorom

Erika Kováčiková - výrobky z kože

Katarína Schonová - med kvetový, med lesný, liečivé byliny v mede, medy

 

 

 

 

 

Kamenná predajňa regionálnych produktov v Lučenci/Debnička Novohrad

Kamenná predajňa regionálnych produktov ponúka široký sortiment regionálnych produktov priamo od farmárov, výrobcov a remeselníkov z Novohradu, Hontu, Gemer-Malohontu ale i z Podpoľania.  Kamenná predajňa ponúka aj "debničkový model", ktorý patrí k najobľúbenejším spôsobom ako sa dostať k čerstvým lokálnym a sezónnym produktom od domácich farmárov priamo domov. V pondelok prebieha uzatváranie objednávok, vo štvrtok je zabezpečený rozvoz, prípadne je možné debničku prevziať priamo v kamennej predajni v Mestskej tržnici.                        Otváracia doba: Po-PIA: 8.30 hod. - 16.30 hod. SO: 8.00 - 11.30 hod.

Viac informácií nájdete na www.debnickanovohrad.sk

Free shop je jednou zo služieb kamennej predajne regionálnych a farmárskych produktov a je založená na princípe vymieňania si nepotrebných vecí. V prípade, že niekto má vo svojej skrini niečo, čo už dlho nenosí, môže vec prostredníctvom kamennej predajne - free shopu posunúť ďalej. Je potrebné, aby nenosené oblečenie priniesol na Mestskú tržnicu k pani Pitoňákovej, kde si ho neskôr vyzdvihne/zamení nový majiteľ

 

Prezentácia regionálnych produktov na REGIONFESTE - 3.12.2019, Ekonomická fakulta v Bratislave

RegionFest je podujatie, ktoré sa zameriava v prvom rade na propagáciu značiek regionálnych produktov, ďalej lokálnych, tradičných produktov a výrobcov, či remeselníkov. Ide o predajný festival, na ktorom študenti v úlohe obchodných zástupcov reprezentujú značky regionálnych produktov. Účastníci majú možnosť nielen spoznať a zvýšiť si povedomie o regionálnom označovaní, ale aj sa zoznámiť s produktami, ktoré sú označené regionálnymi značkami. V tomto roku sa rady rozšírili aj o remeselníkov z regiónov, aj z nášho Novohradu. Pozvaní reprezentovať náš región  boli - Reštaurácia Avion, Lučenec (Tradičné jedlá z Novohradu, Kapustníky a Tradičný tlačený koláč) a pán Ondrej Gajdoš z Vidinej (medy a medovina).

 

Projekt regionálneho značenia v Novohrade je realizovaný s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Z dotácie bolo možné v roku 2019 zhotoviť Katalóg regionálnych produktov, spracovať a vyhotoviť propagačné materiály v rámci projektu a zhotoviť 4 ks remeselné drevené stánky. V nich sa mohli výrobcovia a remeselníci prezentovať už počas regionálnych trhov, dňa 10.11.2019 v Mestskej tržnici v Lučenci.

Celé podujatie príjemne prekvapilo a pozitívne ohlasy účastníkov i návštevníkov otvárajú v roku 2020 možnosti pre pravidelnú organizáciu regionálnych trhov.

 

Všetkých srdečne pozývame!

SLÁVNOSTNÉ ODOVZDÁVANIE CERTIFIKÁTOV PRE SLUŽBY UBYTOVACIE A SLUŽBY STRAVOVACIE 20.6.2019 POČAS ZLATOULIČNÍCKEHO KORZOVANIA v ZLATEJ ULIČKE V LUČENCI

Slávnostné odovzdávanie certifikátov 11.3.2019 počas veľkonočných trhov na námestí v Lučenci.

V termíne od 18.3. do 21.4.2019 sa v priestoroch OC Galéria Lučenec (oproti CCC obuv) budú prezentovať výrobcovia regionálnych produktov z Novohradu, ktorí svoje výrobky zhotovujú s láskou a vkladajú do nich i časť svojej duše. Zakúpením ich produktov podporíte výrobcov i tento región.
Prezentácia a predaj regionálnych produktov prebieha v nasledovných termínoch:
Termín: 18.3. - 24.3.2019
Štipľavé pasty z domácej zeleniny
Miroslav Kožuch, Divín
Termín: 25.3.- 31.3.2019

Krížiková výšivka aplikovaná na rôznych materiáloch
Janka Sláviková, Mili obchodík, Lučenec
Termín: 1.4.- 7..4.2019

"Medoviníčky od Ľubice" (dekoratívne nekonzumné medovníčky)
Ľubica Mitterová, Želovce
Termín: 8.4.- 14..4.2019

Medy a výrobky z medu
Katarína Schönová, Polichno
Termín: 15.4. -  21.4.2019

Maľované, gravírované a dekorované sklo
SKLODEKOR SZILÁGYI s. r. o, Lučenec

Predajná výstava v OC Galéria - 22.2. a 23.2.2019 - výrobcovia a ich regionálne produkty z Novohradu, Pohronia, Hontu, Gemer-Malohontu a Podpoľania

Všetkých pozývame na predajnú výstavu regionálnych produktov Novohradu a BB kraja do OC Galéria v Lučenci!

Výstava regionálnych produktov v OC Galéria Lučenec

V termíne od 4.12.2018 do 7.1.2019 sú vystavené regionálne produkty v rámci expozície výstavy "Destinácia NOVOHRAD a PODPOĽANIE a regionálne produkty v BB kraji" v OC Galéria Lučenec na 1 posch. (Námestie republiky). Srdečne vás pozývame. Fotogaléria TU

Revitalizácia „ostrovčeka“

Tento rok sa konal VI. ročník grantového programu Obec bližšie k Vám, ktorý vyhlásila Nadácia Slovenskej sporiteľne. Mesto Lučenec tak v rámci úspešného projektu revitalizovalo ostrovček medzi budovou Slovenskej pošty a Mestským úradom. Osadili sa dve presklené vitríny, v ktorých sa budú prezentovať certifikovaní predajcovia regionálnej značky NOVOHRAD. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 6.11.2018 a zúčastnili okrem zástupcov mesta Lučenec aj predseda správnej rady Nadácie Slovenskej sporiteľne Štefan Máj, niektorí výrobcovia certifikovaných produktov a žiaci Základnej školy M. R. Štefánika, na ktorej sa regionálna výchova vyučuje.

Mesto Lučenec v spolupráci so združením Región Neogradiensis, z.p.o v rámci implementácie projektu zavádzania regionálneho značenia v Novohrade ponúklo prostredníctvom vitrín priestor pre prezentáciu našich certifikovaných výrobcov. Všetci jedenásti výrobcovia, ktorí sú „prvými lastovičkami“ projektu, budú mať na ostrovčeku vystavené svoje regionálne produkty. Pri každom sú uvedené kontaktné údaje a predajné miesto, kde si môžu záujemcovia výrobok, či produkt zakúpiť. Okoloidúci môžu obdivovať krásne výrobky z Novohradu - krížikovú výšivku, ľanové vrecká na chlieb, mydlá z kozieho mlieka, dekorované sklo a medy.

V súčasnosti je vyhlásená 2. Výzva k predkladaniu žiadostí o udelenie značky "Regionálny produkt NOVOHRAD". Záujemcovia o certifikáciu svojich výrobkov môžu svoje žiadosti podávať v termíne do 19.11.2018.  Po úspešnom procese certifikácie pribudnú do vitrín aj ďalšie produkty. Už teraz sa o výzvu aktívne zaujímajú noví remeselníci a výrobcovia z nášho regiónu.

Sme radi, že sa prostredníctvom grantového programu podarilo zrealizovať tento zaujímavý projekt. Spojili sme tak revitalizáciu zelene ostrovčeka s propagáciou kvalitných regionálnych produktov, vyrobených našimi výrobcami tradičným postupom z miestnych surovín, s podielom ručnej práce. Fotogalériu nájdete TU

Výzva č. 2/2018 

Región Neogradiensis z. p. o. vyhlasuje Výzvu č. 2/2018 na predkladanie žiadostí o pridelenie značky „regionálny produkt NOVOHRAD" pre výrobky.


Dokumentácia k výzve: 

Výzva
Žiadosť .doc
Žiadosť .pdf
Metodika
Územná pôsobnosť

VII. Lučenské hodovanie

Počas VII. Lučenského hodovania sme mali jedinečnú možnosť zakúpiť si regionálne produkty z Novohradu, Hontu a Gemer-Malohontu. Mesto Lučenec umožnilo po prvý krát prezentáciu výrobcov z troch regiónov v drevených stánkoch umiestnených okolo ostrovčeka medzi budovou YMCA a budovou Mestského úradu v Lučenci. V pekných drevených stánkoch vystavovali svoj jedinečný tovar remeselníci a výrobcovia z Novohradu, Hontu a Gemer-Malohontu. Svoje výrobky vystavovali aj potenciálni záujemcovia o certifikáciu regionálnych produktov. Záujemcovia si mohli zakúpiť originálne výrobky z dreva, med a výrobky z medu, dekoračné medovníčky, sklárske výrobky, textilné produkty, tkané koberce, paličkovanú čipku, tekvicové semiačka, drôtom opletenú keramiku, pletené košíky a mohli ochutnať aj výborné hontianske lepníky. 

Prvý krát sa na jarmoku prezentovali jedenásti úspešní výrobcovia a zároveň držitelia certifikátu „Regionálny produkt NOVOHRAD“. Vo štvrtok podvečer, 23.8.2018 primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková, zároveň aj predsedníčka združenia právnických osôb Región Neogradiesis (združenie je koordinátorom regionálneho značenia v Novohrade) slávnostne odovzdala certifikáty prvým výrobcom z Novohradu. Pozrite si náš fotoalbum z podujatia.

Zasadnutie Hodnotiacej komisie na udelenie regionálnej značky NOVOHRAD

Dňa 13.8.2018 zasadala Hodnotiaca komisia na udelenie regionálnej značky NOVOHRAD, ktorá posudzovala 11 žiadostí o certifikáciu výrobkov a skupinu výrobkov. Sortiment produktov bol bohatý a 9-členná komisia hodnotila medy, výrobky z medu, perníky, výšivky, maľované a gravírované sklo, víno a mydlá z kozieho mlieka. Našich úspešných držiteľov certifikátov môžete vidieť na jarmoku počas VII. Lučenského hodovania v dňoch 23.8. a 24.8.2018 v drevených remeselných stánkoch medzi budovou Slovenskej pošty a budovou Mestského úradu. Slávnostné odovzdávanie certifikátov sa uskutoční 23.8.2018 o 18.00 na hlavnom pódiu na Námestí republiky. Fotoalbum nájdete tu.

Výzva č. 1/2018 (neaktuálna)

Región Neogradiensis z. p. o. vyhlasuje Výzvu č. 1 na predkladanie žiadostí o pridelenie značky „regionálny produkt NOVOHRAD" pre výrobky.


Dokumentácia k výzve: 

Výzva
Žiadosť .doc
Žiadosť .pdf
Metodika
Územná pôsobnosť

Zmena termínu výzvy č. 1/2018

Výzva na predkladanie žiadostí o udelenie značky "Regionálny produkt NOVOHRAD" bude vyhlásená v mesiaci jún 2018.

Informačný seminár

Mesto Lučenec a Región Neogradiensis  organizovali informačný seminár: Ako získať regionálnu značku “Regionálny produkt NOVOHRAD“

V pondelok  9. apríla sa v salóne Wágner na Radnici v Lučenci zišli remeselníci a výrobcovia, ktorí sa chceli dozvedieť viac o systéme regionálneho značenia v Novohrade a o možnosti získania certifikátu „Regionálny produkt NOVOHRAD“. Prednášky k téme tradičnej výroby, tradičných remesiel, ručnej práce a tradičných surovín si vypočuli šikovní včelári, vinári, keramikári, čipkárky, pestovatelia zeleniny, spracovatelia textilu, pernikári a ostatní, ktorí sa informačného semináru zúčastnili. Viac informácií o podujatí nájdete TU.

Informačný seminárOznamujeme záujemcom - remeselníkom a výrobcom, že Región Neogradiensis a Mesto Lučenec pripravuje Informačný seminár dňa  9.4.2018 o 10.00 hod. v Mestskej Radnici v Lučenci (Ul. Dr. Herza).

Pripravovaná výzva č. 1/2018

Oznamujeme záujemcom - remeselníkom a výrobcom, že prvá výzva na certifikáciu produktov bude zverejnená v máji 2018.

© Copyright produktnovohrad